bioenergi halm i solnedgang

Nyt om navne

Nyudnævnelser, ansættelser, jubilæer og andet navnenyt....

Ny formand i leverandør til biogassektoren

Selskabet Airco Process Technology, der leverer til biogassektoren, har fået en af branchens profiler ind som bestyrelsesformand. 

Airco blev stiftet i 2020 og arbejder inden for håndteringen af biogas under tryk og udvikle det til flydende biogas (LNG).

Fra august er Ole Hvelplund, den tidligere topchef i Nature Energy, således blevet indsat på posten. 

- Jeg tror meget på de kompetencer og produkter, som de leverer til både det danske og europæiske marked, siger Ole Hvelplund. 

Selskabet landede i det seneste regnskabsår 2024 et driftsunderskud på 48,8 mio. kr. og et årsresultat på minus 43,2 mio. kr. I 2025 blev selskabets investorkreds udvidet, ligesom der blev gennemført en kapitalforhøjelse på 134,5 mio. kr. 

På samme tid som Ole Hvelplunds indtrædelse er der også blevet skiftet ud på direktørposten, hvor Michael Gregers Mortensen overtager depechen fra Steffen Busk Jespersen. 

I dag varetager Ole en række bestyrelsesposter i blandt andre landsbrugsvirksomheden VM Tarm og Opennet, der er ejet af Norlys.

Februar-nummeret er på gaden

Landbrug og biogas i partnerskaber kan få al tilgængelig biomasse afgasset til gavn for biogasproduktionen og ikke mindst landbrugets CO2 regnskab. Den samfundsmæssige opgave er at sikre omstilling til grøn energi og forsyningssikkerhed i en usikker tid. Forsøg med høst af efterafgrøder, græs til biogas og nye innovative løsninger til at forøge biogasproduktionen.
Her finder du de pdf'er og links der henvises til i bioenergiMAGASINET:

uffe jorgensen morsoe landbrugsraad2025

Uffe Jørgensen, Institut for Agroøkologi

Grøn vidensdeling

bioenergiMAGASINET formidler viden og resultater fra forskningen, vidensdeling fra/mellem biogasanlæggene samt nye teknologiske landvindinger fra leverandørerne.

bioenergiMAGASINET februar er online

Biogas er i bund og grund en god idé